Kako Band geliyor

Electro Fusion alanında Orta Doğu’nun en ünlü grubu “Kako Band”, 9 Mart’ta Türkiye’ye geliyor.
İran’lı Indie / Electro Fusion grubu Kako Band, düşüncelerini; aslen “hiç bir anlam ifade etmeyen” seslerle ve “birleştirici” (integrative) müziğiyle ortaya koyuyor.


2007 yılında İran’ın Shiraz şehrinde, Nima ve Pouya Sarafi tarafından kurulan Kako Band; 9 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde bir konser verecek. 2015 yılında çıkardıkları “Davet” (DA’VAT/INVITE) adlı albümün yanı sıra, Ekim 2017’de çıkardıkları “Best Songs Collection” adlı albümlerindeki uyarlamaları (BAŞKA) da seslendirecek olan grup evrensel ve birleştirici bir tarzı benimsiyor. 

Farsça’da “Ahbap / Dost” anlamını taşıyan “Kako” kelimesini gruplarının adı olarak seçen Nima ve Pouya, albümlerinde kendilerince insani konulara değindiklerini ve şarkılarının coğrafyalardan bağımsız olarak insanların duygularının yorumuna açık olduğunu söylüyor. Dogˆu ezgileri ile birleştirdikleri; yarattıkları yapma dile ait sözleri, çok sayıda ritmik ses içeren Batı müziği teknikleriyle ve renkleriyle harmanlayan şarkılar dinleyicileri kendi iç dünyalarında bazen sakin bazen ise yüksek hızlı bir yolculuğa çıkarıyor. 

Kako Band’i Kulağınız Duyar Kalbiniz Anlar…

Yapma Dil (ConLang – Constructed Language) adı verilen ve anlamı, küçük bir grup tarafından icat edilen bir dil olarak tanımlanan bu seslerle icra ettikleri eserler için grup; “Bu sesler evrenseldir, herkes ne düşünüyorsa onun sözlerini ifade eder. Bizim müziğimizi kulağınızla dinler kalbinizle anlarsınız” diyor.

Albüm çalışmalarının yanı sıra, Aspirin adlı TV dizisi’nin soundtrack’ini de yapan Kako Band’in My Planet isimli şarkısının klibi, İran’da gerçekleştirilen ilk klip festivalinde “QUQNOUS AWARD” ödülünü aldı. Ayrıca 2016 yılında yine İran’da gerçekleştirilen ve en iyi İran albümleri ve müzisyenlerini değerlendirmeye alan Barbad Awards kapsamında, albümleri “En iyi Karışık Türde Müzik Albümü” ödülüne de aday gösterildi. 

Kako Band, 9 Mart’ta Haliç Kongre Merkezi’nde evrensel müziğe gönül vermiş dinleyicilerle buluşacak. 
 

Haberin orjinali için tıklayın.

... ...